wtorek, 2 grudnia 2014

Klasa 1LOC (biologiczno-chemiczna) na wycieczce przedmiotowej w oczyszczalni scieków

24 listopada klasa 1LOC (biologiczno-chemiczna) udała się na wycieczkę przedmiotową do Tarnowskiej Grupowej Oczyszczalni Ścieków, znajdującej się przy ul. Czystej 14.

Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży z technologicznym procesem oczyszczania ścieków gminy Tarnów oraz okolicznych gmin, które odprowadzają ścieki do TGOŚ.

(fot. tutaj)
 
TGOŚ jest wysokosprawną, nowoczesną oczyszczalnią ścieków, o rozbudowanej infrastrukturze kanalizacyjnej, spełniającej najwyższe światowe standardy. Odbierane są w niej ścieki z obszaru miasta Tarnowa i jego gmin, a także z gmin: Skrzyszów, Żabno, Lisia Góra, Wierzchosławice, Wojnicz, Pleśna. W nieodległej przyszłości planowany jest odbiór ścieków z kolejnych gmin.

System kanalizacyjny TGOŚ odbiera ścieki od około 200 000 mieszkańców regionu. Są to setki kilometrów sieci kanalizacyjnych oraz dziesiątki przepompowni ścieków. Długość sieci kanalizacyjnej w 2008 r. wynosiła 830 km (dla porównania odległość z Tarnowa do Gdańska wynosi niecałe 700 km).

Zakład Oczyszczalni Ścieków działa nieprzerwanie od 1978 r. (hmm, ciekawe gdzie wcześniej wędrowały ścieki?) i obecnie przepuszcza 86 400 m3 na dobę.

Ścieki po oczyszczeniu wędrują do rzeki Biała.

Chemia żywi, ubiera, leczy...? Konferencja naukowa w PWSZ

Pod takim tytułem 28 listopada w auli PWSZ odbyła się konfrontacja naukowa, którą wygłosił dr Rafał Kurczab. Uczestniczyli w niej uczniowie Szkoły Szczepanika (z klas 1LOC, 2TF, 2TR, 3TF, 3TR). Jeden z nich, Dominik Pyrkowski (kl. 2TR), opracował krótkie sprawozdanie, które zamieszczam poniżej.

 
„Chemia żywi, ubiera, leczy – warto ją poznać bliżej - to temat wykładu, który wygłosił dr Rafał Kurczab, w auli PWSZ w Tarnowie. W spotkanku brali udział uczniowie naszej szkoły. Była to idealna okazja  do pogłębia swojej wiedzy chemicznej, bo nie codziennie zdarz się słuchać wykładu profesora ze znanej i renomowanej uczelni. Na początku padło stwierdzenie: chemia- jest nauką interdyscyplinarną, lubi romansować z innymi przedmiotami. To poetyckie interpretowanie jak najbardziej sprawdza się w rzeczywistości. Chemia jest nauką bardzo powiązaną ze sobą wszystko musi współgrać. Jest różnorodna a zarazem jej wzory, wykresy i tabelki są niemal, że doskonałe.

Ale co MY mamy właściwie z tej CHEMI?

Otóż nawet sami sobie nie zdajemy z tego sprawy. Ubrania wykonywane są z włókien, a coraz częściej sięgamy po produkty, które są odporne na zabrudzenia. Dzieje się to ponieważ- człowiek podpatrzył mechanizm, w które wyposażone są  liście w przyrodzie. Po prostu woda spływa z liścia. Taki sam patent zastosowano w kurtkach. Chemia żywi - myślące plastikowe kapsułki. Brzmi jak z filmu Science Fiction? Nic z tych rzeczy. Chodzi tutaj o zamknięcie substancji leczniczych, a owe kapsułki dostarczą go tylko do tych docelowych miejsc. Nie niszczone są struktury innych organów. W ten sposób mogą być podawane bardzo silne leki. Chemia leczy- poszukiwane są cząsteczki podobne do wnęki gdzie dany lek może się łączyć. Chemicy kwantowi najpierw modelują daną cząsteczkę komputerowo, toteż nazywani są często chemiinformatykami. Dzięki chemii i intensywnymi badaniami doskonali się protezy silikonowe. Są one dopasowane w każdym detalu, wręcz są idealne. 

Gdzie możemy szukać pracy?: