czwartek, 12 lutego 2015

Niedoceniana wartość snu

Dzisiaj, w ramach Tarnowskiej Ligii Debatanckiej, odbyła się kolejna debata przedstawicieli naszej szkoły. Młodzież wykazała się profesjonalnym przygotowaniem, wysokimi umiejętnościami retorycznymi oraz błyskotliwością w ripostowaniu. Dzięki temu ponownie mogliśmy cieszyć się zwycięstwem. Siedzącą na widowni, pękałam z dumy. Bo wystąpienia naszych przedstawicieli rzeczywiście były godne uznania i podziwu. Jedne z wygłoszonych mów powstały już kilka dni temu; inne (a raczej inna) - dopiero... minionej nocy. Kiedy wczoraj o 23:00 otrzymałam od Patryka 'uspokajający' mail, że Jego mowa co prawda nie jest jeszcze skończona, ale na pewno do rana będzie, zaniepokoiłam się nie na żarty. Nie dlatego, że nie mieliśmy mowy na dzisiejszą debatę (wszak umiejętności Patryka pozwalają Mu stanąć przed widownią i wygłosić z głowy mowę, jakiej nie powstydziłby się nawet wybitny retor), ale dlatego, że już kilka razy od niego słyszałam, że pracuje/uczy się w godzinach nocnych. A przecież sen ma wartość nieocenioną i jest niezbędnym warunkiem do prawidłowego funkcjonowania psychofizycznego człowieka (szczególnie ten od godz. 22:00 do1:00) . I o tym właśnie chciałabym dzisiaj napisać. W nadziei, że przed następna debatą nasi retorzy położą się spać o przyzwoitej porze i obudzą się wypoczęci, zregenerowani i w pełni sił do stoczenia kolejnego intelektualnego boju. Bo zadanie przed nami niełatwe. I ten wpis - o niedocenianej przez Nich wartości snu - dedykuję właśnie Im.

(fot. pusspaw / flickr.com)
 
Sen ma ogromne znaczenie dla zachowania naszego zdrowia fizycznego, świeżości umysłu i dobrego samopoczucia. Ma także duży wpływ na prawidłowe funkcjonowania naszego układu nerwowego. Wystarczy jedna nieprzespana noc, a nasza sprawność psychofizyczna zostaje obniżona. Łatwiej wówczas o wewnętrzne napięcia, rozdrażnienia, stany poddenerwowania i niepokoju. Dobry sen przeciwdziała apatii i przygnębieniu, pomaga także w odreagowaniu stresu. Czy wystarczająco korzystamy z tego łatwo dostępnego nam dobrodziejstwa?

Lek med. Tomasz Nocuń w kwietniowych „Poradach na zdrowie” twierdzi, że podczas snu komórki mózgowe oczyszczają się z toksycznych produktów zmęczenia oraz następuje wzmocnienie procesów samolecznia i regeneracja uszkodzonych struktur organizmu. Gdy śpimy, komórki kory mózgowej przestają pracować, działają jedynie ośrodki podkorowe kierujące czynnościami autonomicznymi. Słabnie przemiana materii, obniża się temperatura ciała, maleje ciśnienie krwi, zwalnia się akcja serca.
 
Sen jest zatem najpełniejszym wypoczynkiem dla ciała i umysłu, jest całkowitym fizycznym relaksem.




Trzeba jednak pamiętać, że najbardziej regeneracyjne właściwości ma odpowiednio długi, spokojny, nieprzerwany sen; że organizm zaczyna odpoczywać zwykle dopiero po 1-2 godzinach od położenia się do łóżka oraz że najlepsza regeneracja jest w godzinach od 22.00 do 1.00.

Warto dodać, że najlepiej się śpi, gdy w naszej sypialni panuje ciemność, cisza i odpowiednia temperatura (18 – 20 0C). Ważne jest także to, by sypialnia kojarzyła się ze spaniem, a nie z oglądaniem TV, pracą przed komputerem czy rozwiązywaniem krzyżówek. Na poprawę higieny snu wpływają m.in.: aktywność fizyczna (zmęczenie fizyczne sprzyja mocnemu, zdrowemu snowi), poranna pobudka (zawsze o tej samej porze, również w weekend), niezbyt późna kolacja (ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej dwie godziny przed zaśnięciem), spokojna muzyka czy relaksująca kąpiel (15-20 minutowa).

Traktując na serio powyższe zalecenia, życzę Państwu dobrej nocy i z przyjemnością udaję się na spoczynek;)

 A oto kilka fotek z debaty, autorstwa Tomasza Bielata (4TF):
 
 
 








 
 
  
 
 

9 komentarzy:

  1. Dziękuję za te informacje o dobrym śnie. Źródeł mojego ciągłego zmęczenia nie poszukiwałam do tej pory w nieprawidłowej porze mojego snu (rzadko kładę się spać przed północą). Spróbuję to zmienić, choć pewnie nie łatwo będzie przestawić organizm i psychikę na to, by o 22:00 zostawić wszystko i jednak się położyć. Asia

    OdpowiedzUsuń
  2. Należy również wspomnieć że odbiegnięcie do naturalnego stylu życia, związanego z rytmem dnia oraz nocy, jest również spowodowane możliwością korzystania ze sztucznego oświetlenia spowodowało, że w dzisiejszych czasach oprócz zaburzenia procesu homeostatycznego organizmu, bardzo popularnym zaburzeniam u młodych osób jest osłabienie rytmu okołodobowego lub jest destabilizacja. Między innymi z tych powodów zaburzenia snu, są dolegliwościami które które występują najczęściej z zdrowej młodzieży. Artykuł jest jak najbardziej przydatny, raduje się tym że zwiększa Pani świadomości młodych ludzi na temat snu, ponieważ jest on kluczowym elementem naszego życia, oraz ma na nie bardzo duży wpływ. Czekam na kolejne artykuły. Pozdrawiam : ) p.
    PS. Gratulacje kolejnej wygranej debaty : )

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe są skutki uboczne braku snu - polecam zajrzeć do tego artykułu
    http://www.abc-survival.pl/index.php/zdrowie-survival/brak-snu
    T.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wszyscy uczniowie na pewno doskonale zdają sobie sprawę z tego jak ważny jest sen, jednak często brakuje nam czasu na wiele rzeczy, dlatego zajmujemy się nimi w godzinach nocnych. Przychodząc do szkoły, ledwo żywi, często nie korzystamy z lekcji tak jak powinniśmy. Dni wolne w większości służą odsypianiu i lenistwu! Często potrzebujemy więcej niż 24 godziny ;)

    (Ola, 1A)

    OdpowiedzUsuń
  5. Kiedy tak się zastanawiam, to naprawdę nie mogę sobie przypomnieć, kiedy ostatnio zdrowo się wyspałam, chodząc spać o regularnych i prawidłowych godzinach. W moim zwyczajowym tygodniu szkolnym najczęściej kładę się spać dobrze po północy, nieraz (zazwyczaj?) śpiąc tylko po 4 godziny, czasami po 3 albo 2, w ekstremalnych przypadkach zdarzało mi się spać nawet jedną... Brzmi jak herezja, ale 8 przespanych godzin na dzień w tygodniu szkolnym jest dla mnie niemożliwe, cieszę się natomiast, kiedy mam możliwość przespać 6, częściej 5. A tu proszę, jak ważny jest sen? Moją nadzieją jest zregenerować siły w wakacje i cieszyć się lepszymi warunkami w przyszłym roku szkolnym ;)

    (A.B, 1A)

    OdpowiedzUsuń
  6. Sen jest bardzo ważny dla człowieka, w każdej fazie rozwoju czy jest się niemowlęciem , czy starszym człowiekiem , nie bez powodu małym dzieciom nakazuje się chodzić wcześnie spać. Człowiek podczas snu odpoczywa regeneruje się i odbudowuje uszkodzone tkanki mięśniowe uszkodzone podczas codziennych czynności , dłuższe spanie może być również sposobem na niski wzrost , ludzki kręgosłup wydłuża sie do 3mm podczas snu ponieważ mięśnie napinające nasze ciało są rozluźnione , przez co człowiek z samego rana jest nieco wyższy. Każda osoba aktywna fizycznie powinna zadbać o odpowiednio długi sen , i to nie koniecznie w nocy , gdyż jak dowiodły temu badania godzinna drzemka w środku dnia jest równie skuteczna co 4 godziny snu w nocy , dla przykładu sportowiec Arnold Schwarzenegger spał 14 godzin dziennie by się zregenerować , także jeśli mamy okazje do dłuższego snu nie odmawiajmy sobie owej przyjemności .
    Natalia 1TR

    OdpowiedzUsuń
  7. Sen jest bardzo ważny dla człowieka, w każdej fazie rozwoju czy jest się niemowlęciem , czy starszym człowiekiem , nie bez powodu małym dzieciom nakazuje się chodzić wcześnie spać. Człowiek podczas snu odpoczywa regeneruje się i odbudowuje uszkodzone tkanki mięśniowe uszkodzone podczas codziennych czynności , dłuższe spanie może być również sposobem na niski wzrost , ludzki kręgosłup wydłuża sie do 3mm podczas snu ponieważ mięśnie napinające nasze ciało są rozluźnione , przez co człowiek z samego rana jest nieco wyższy. Każda osoba aktywna fizycznie powinna zadbać o odpowiednio długi sen , i to nie koniecznie w nocy , gdyż jak dowiodły temu badania godzinna drzemka w środku dnia jest równie skuteczna co 4 godziny snu w nocy , dla przykładu sportowiec Arnold Schwarzenegger spał 14 godzin dziennie by się zregenerować , także jeśli mamy okazje do dłuższego snu nie odmawiajmy sobie owej przyjemności .
    Natalia 1TR

    OdpowiedzUsuń
  8. Sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu dlatego ważne jest się wyspać i mieć siłę na kolejny dzień, a co do debaty to wielkie gratulacje! Ekipa naprawdę świetna i super sobie poradzili:) oby tak dalej!

    OdpowiedzUsuń