środa, 18 lutego 2015

Cudowne właściwości selera

Bez selera nie obejdzie się żadna dieta odchudzająca, oczyszczająca czy regenerująca. Seler zawiera dużo witaminy C (dwukrotnie więcej niż cytrusy), witaminę B kompleks, kwas foliowy, witaminę PP oraz wiele pierwiastków mineralnych: fosfor, wapń, potasu i cynk, a także nieco magnezu i żelaza. Ciemnozielone łodygi selera z powodzeniem uzupełnią w naszym organizmie niedobory beta-karotenu i witaminy E (nazwanej witaminą młodości).
 
Liście selera zawierają także duże ilości chlorofilu, który ma istotny wpływ na nasz organizm (m.in. pomaga zapobiegać nowotworom, zwiększa liczebność czerwonych krwinek, dostarcza żelaza, wspomaga leczenie anemii, przeciwdziała zakwaszeniu organizmu, neutralizuje pierwiastki ciężkie w organizmie, usuwa pozostałości po lekach, unieszkodliwia spożywane toksyny, oczyszcza i odwadnia jelita, wspomaga rozwój korzystnej flory bakteryjnej jelit).

(fot.ofeminin.pl)

Właściwości selera znane są od dawna - oczyszcza on organizm z toksyn, pobudza przemianę materii, usuwa uboczne efekty przemiany materii, obniża ciśnienie tętnicze, koi system nerwowy, działa kojąco na obolałe stawy, ułatwia trawienie, likwiduje zaparcia, działa moczopędnie, polepsza pracę nerek, polepsza pracę serca, pomaga trawić tłuszcze.

Seler, zarówno korzenny jak i naciowy, możemy jeść na surowo, dzięki czemu nie tracimy cennych witamin. Doskonale nadaje się do sałatek, zup czy surówek. Wybornie smakuje w postaci soków (przepisy poniżej), które nie tylko doskonale orzeźwiają, ale przyczyniają się oczyszczania organizmu, nawilżenia skóry czy wzmacniania włosów.

 
Oto wspomniane przepisy na soki z selera:

Sok z selera naciowego

Składniki: 1 pęczek natki pietruszki (lub kilka liścia selera naciowego), 1 pomarańcza, 1 cytryna, miód (cukier) do smaku (ok. 2 łyżki), 1 litr wody.
Wykonanie: składniki zmiksować na najwyższych obrotach w blenderze z niewielka ilością wody (ok. 30 sekund). Dodać pozostałą część wody i wymieszać na mniejszych obrotach.


Sok z selera korzennego

Składniki: 100 g korzenia selera, 2 jabłka, 1 cytryna, 1 łodyga selera naciowego, miód lub cukier do smaku (ok. 2 łyżki), 1 litr wody.
Wykonanie: składniki zmiksować z miodem (cukrem) i niewielką ilością wody w blenderze na wysokich obrotach (ok. 1 minuty). Dodać pozostałą wodę i wymieszać na niższych obrotach.
 
 
 
Zachęcam do podawania swoich przepisów na różne smakołyki z wykorzystaniem selera.
 
 

11 komentarzy:

  1. Pani Alicjo ale... patrząc na poprzedni wpis i na godzinę obecnego wpisu to... ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cóż, wygląda na to, że zostałam przyłapana na gorącym uczynku;) Pozdrawiam miejscowego Sherlocka Holmesa;)

      Usuń
  2. A druga sprawa to... czy taki sok może w ogóle smakować? Bo wyobraźnia mi podpowiada, że... chyba raczej nie za bardzo;(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Smakuje, smakuje. A jeśli się zrobi z natki pietruszki zamiast z selera, to niewtajemniczeni częstowani tym sokiem upierają się, że piją wyborny sok z kiwi;)

      Zdarzyło mi się nawet, że musiałam na oczach pewnego niedowiarka ten sok robić, by uwierzył, że rzeczywiście z pietruszki;)

      Seler ma mocniejszy aromat niż pietruszka, dlatego rzeczywiście czuć, że jest w soku. Ale i tak smakuje;)

      Usuń
  3. A ze zwykłego selera wychodzi znakomita zupa - krem
    Wystarczy na wywarze z jarzyn (włoszczyzna + ząbek czosnku), czy na mięsnym (z jarzynami), czy z kostki (eee, kostka rosołowa tylko w ostateczności!!!) ugotować pokrojony spory seler i jeden ziemniak. Kiedy są miękkie zmiksować wszystko na gładko, zagotować i w miseczkach ew. dodać siekane zioła czy kroplę śmietany. Można zamiast śmietany dodać łyżeczkę masła, albo pokropić krem oliwą. Można też podać go z groszkiem ptysiowym czy grzankami na maśle (krojonymi w kostkę). Palce lizać :) Bardzo często wykorzystuje ten przepis. Artykuł jest bardzo ciekawy, moja wiedza na temat selera znacznie wzrosła. Czekam na kolejne wpisy : ) p.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobry i szybki przepis, przede wszystkim wpływający na naszą diete, ponieważ nie pochłania dużo czasu w przygotowaniu i zawiera potas, cynk, magnez, żelazo.
    Patrycja 1TO

    OdpowiedzUsuń
  5. Warto zaznaczyć, że seler dzięki swojej niskiej kaloryczności bardzo dobrze wpływa na odchudzanie, co może pomóc na nadchodzący okres wakacyjny :)
    (Maciek, I TR)

    OdpowiedzUsuń
  6. Seler może być cennym sprzymierzeńcem w walce z nadwagą czy otyłością. Pozwala leczyć stawy i nadciśnienie. Jednak ze względu na swój charakterystyczny smak, seler nie zawsze cieszy się powodzeniem. A szkoda.
    (Kuba, IC)

    OdpowiedzUsuń
  7. Szklanka soku z selera wypijana regularnie działa znakomicie na nasz organizm, ponieważ, oczyszcza go, likwiduje obrzęki, nawilża skórę, wzmacnia włosy i nadaje aksamitną gładkość cerze. Zawiera też witaminy z grupy B. (Karolina ITr)

    OdpowiedzUsuń
  8. Seler to źródło naturalnej witaminy B. Ciemnozielone łodygi odmiany naciowej są uzupełnieniem niedoborów w naszym organizmie, w tym witamina E, wapń, potas, cynk, a także magnez i żelazo.
    Dorota 1TO

    OdpowiedzUsuń
  9. Moja mama często w kuchni zastępuje seler zamiast soli, np do zup przy czym potrawa otrzymuje lepszy smak i zapach.
    Natalia ITR

    OdpowiedzUsuń