czwartek, 20 listopada 2014

Tytoń albo życie...

Pod takim tytułem w dniach 17-18 listopada br. w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbyła się XVII Ogólnopolska Konferencja Naukowa im. prof. Franciszka Venuleta, w której uczestniczyli uczniowie naszej szkoły (klasa 1B psychologiczna). Zamieszczam krótkie sprawozdanie nadesłane przez Panią Anetę Kutę, jedną z opiekunów klas psychologicznych:

"Głównym organizatorem Konferencji były - Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie,  Wojewódzki Szpital im. Św. Łukasza w Tarnowie oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową.

(fot. tutaj)

Spotkanie organizowane zostało w ramach zadania Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych pn.: „Prewencja pierwotna nowotworów”, finansowanego przez Ministra Zdrowia.
Konferencja była kontynuacją społecznej debaty na temat głównych kierunków strategii ograniczania skutków zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce oraz początkiem dyskusji na temat jak prowadzić edukację zdrowotną dzieci i młodzieży szkolnej, aby ograniczyć sięganie po wyroby tytoniowe.

 
Do głównych czynników ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych należą te, które są związane z niewłaściwym stylem życia. W strukturze zachorowań i zgonów na nowotwory dominują nowotwory tytoniozależne. W dymie tytoniowym zawartych jest ponad 40 kancerogenów – substancji rakotwórczych. Narażone są na nie wszystkie osoby palące, również te, które palą papierosy typu light, lub slim oraz bierni palacze. Naukowcy z amerykańskiego instytutu NCI (National Cancer Institute) obliczyli, że ograniczenie palenia o 15 proc. zmniejsza umieralność na choroby nowotworowe aż o 16 proc.


W tym roku, podczas konferencji podjęta została dyskusja na temat „edukować czy leczyć?” oraz jak organizować edukację od najmłodszych lat, aby we współpracy z rodzicami kształtować właściwe nawyki zdrowego stylu życia.

W bardzo interesujący sposób lekarze kardiolodzy i  onkolodzy przedstawili wpływ zachorowania na choroby serc - w tym rozległe zawały, bądź choroby nowotworowe - na motywację do rozstania się z tym rujnującym nałogiem. Przedstawiono również przykłady kampanii oraz spotów reklamowych prezentowanych a środkach masowego przekazu ( telewizja, radio, prasa, internet )  - mających na celu uwrażliwienie zarówno ludzi młodych, jak i kobiety ciężarne oraz dorosłych mężczyzn i kobiety pomiędzy 40 a 60 rokiem życia  i zobrazowanie- jak mechanizm nałogu tytoniowego wpływa na nich samych oraz ich bliskich - tzw "biernych palaczy" mogących zachorować np. na astmę oskrzelową. Konferencja przedstawiona została w bardzo obrazowy i docierający sposób".

 
 
Niebawem na blogu pojawi się interesująca audycja pt. "Tytoń albo życie" przygotowana przez młodzież klasy 1C (biologiczno-chemicznej z elementami dietetyki, opieki medycznej i rehabilitacji). Audycja była dziś emitowana przez szkolny radiowęzeł.


 

5 komentarzy:

  1. Konferencje oraz wykłady, na temat wyrobów tytoniowych, oraz szkodliwych następstw ich spożywania są według mnie bardzo potrzebne w dzisiejszych realach. Bardzo cieszy mnie to, że tak duże instytucje jak,szpitale oraz kuratoria wspierają inicjatywę, zwiększania świadomości naszych rodaków. Im więcej partnerów, tym więcej konferencji, większa ilość konferencji, znacznie zwiększa procent ludzi którzy są świadomi problemu, a gdy ludzie są świadomi problemu, chcą go uniknąć, więc zaprzestają spożywać tytoniu, oraz wyrobów tytoniowych co sprawia że są znacznie zdrowszymi ludźmi, oraz groźne choroby znacznie się od nich oddaliły. Bardzo cieszy mnie to że w mojej szkole organizowane są spotkanie którą mają na celu zwiększyć naszą świadomość. Pozdrawiam : ) p.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moim zdaniem tego typu spotkania nie mają większego sensu. Jeżeli ktoś chce palić i tak będzie palić. Szkoda czasu i pieniędzy, które można wykorzystać w lepszy sposób. Jednak jeśli już rozmawiamy o pieniądzach to palacze aktywni nie powinni mieć sponsorowanych żadnych leczeń i zabiegów z NFZu. Jednak jest to moje subiektywne zdanie. Pozdrawiam. T.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zgadzam się z T. Im więcej takich konferencji tym lepiej, bo zwiększa się świadomość. Jeśli nawet nie tych, którzy palą (choć tych też) to na pewno tych, którzy nie palą, ale przy których się pali. Wiedzą wtedy że nie mogą się zgadzać na palenie przy nich, bo dym tez jest bardzo szkodliwy. Ja się w szkole dowiedziałam o tym, co dym papierosa zawiera i dlatego jestem za takimi spotkaniami i audycjami. Asia

      Usuń
  3. Należę chyba do jednych z największych przeciwniczek palenia papierosów. Uważam, że ludzie, któży często sięgają po nie, nie są do końca świadomi skótków swojego postępowania. Konferencje tego typu są bardzo ważne zwłaszcza, że ludzie, którzy uzależniają się od tytoniu robią to bardzo często w młodym wieku co niesie za sobą daleko idące konsekwencje. Nie wspominając o tym że szkodzą nie tylko sobie, ale także osobom w swoim otoczeniu.

    Joanna 3TF

    OdpowiedzUsuń
  4. Tytoń bez wątpienia jest szkodliwy w każdej postaci, jednak należy zawsze pamietać, że głownie w papierosach szkodliwe są składniki dodatkowe, które tak na prawdę nie sa konieczne. Tytoń jako roślina znana jest od bardzo dawna, jednak wcześniej palenie jej nie było tak szkodliwe. Wydaje mi sie, ze warto mowić nie tylko o szkodliwości palenia, ale o tym jak koncerny produkujące papierosy trują ludzi. Palenie papierosów to bardzo zły nałóg, jednak bez substancji dodatkowych papierosy szkodziły by mniej w znacznym stopniu.

    (Przemek ITR)

    OdpowiedzUsuń