wtorek, 2 grudnia 2014

Chemia żywi, ubiera, leczy...? Konferencja naukowa w PWSZ

Pod takim tytułem 28 listopada w auli PWSZ odbyła się konfrontacja naukowa, którą wygłosił dr Rafał Kurczab. Uczestniczyli w niej uczniowie Szkoły Szczepanika (z klas 1LOC, 2TF, 2TR, 3TF, 3TR). Jeden z nich, Dominik Pyrkowski (kl. 2TR), opracował krótkie sprawozdanie, które zamieszczam poniżej.

 
„Chemia żywi, ubiera, leczy – warto ją poznać bliżej - to temat wykładu, który wygłosił dr Rafał Kurczab, w auli PWSZ w Tarnowie. W spotkanku brali udział uczniowie naszej szkoły. Była to idealna okazja  do pogłębia swojej wiedzy chemicznej, bo nie codziennie zdarz się słuchać wykładu profesora ze znanej i renomowanej uczelni. Na początku padło stwierdzenie: chemia- jest nauką interdyscyplinarną, lubi romansować z innymi przedmiotami. To poetyckie interpretowanie jak najbardziej sprawdza się w rzeczywistości. Chemia jest nauką bardzo powiązaną ze sobą wszystko musi współgrać. Jest różnorodna a zarazem jej wzory, wykresy i tabelki są niemal, że doskonałe.

Ale co MY mamy właściwie z tej CHEMI?

Otóż nawet sami sobie nie zdajemy z tego sprawy. Ubrania wykonywane są z włókien, a coraz częściej sięgamy po produkty, które są odporne na zabrudzenia. Dzieje się to ponieważ- człowiek podpatrzył mechanizm, w które wyposażone są  liście w przyrodzie. Po prostu woda spływa z liścia. Taki sam patent zastosowano w kurtkach. Chemia żywi - myślące plastikowe kapsułki. Brzmi jak z filmu Science Fiction? Nic z tych rzeczy. Chodzi tutaj o zamknięcie substancji leczniczych, a owe kapsułki dostarczą go tylko do tych docelowych miejsc. Nie niszczone są struktury innych organów. W ten sposób mogą być podawane bardzo silne leki. Chemia leczy- poszukiwane są cząsteczki podobne do wnęki gdzie dany lek może się łączyć. Chemicy kwantowi najpierw modelują daną cząsteczkę komputerowo, toteż nazywani są często chemiinformatykami. Dzięki chemii i intensywnymi badaniami doskonali się protezy silikonowe. Są one dopasowane w każdym detalu, wręcz są idealne. 

Gdzie możemy szukać pracy?:

- laboratoria analityczne (zakłady chemiczne, farmaceutyczne, instytucje takie jak Sanepid czy PIP, kryminalistyka),

- synteza chemiczna (szeroko pojęty przemysł materiałów ),

- inne (szkolnictwo, instytuty badawcze, straż pożarna),

 Studia chemiczne w PWSZ w Tarnowie odbywają się na dwóch specjalnościach:

- chemia stosowana: zasady i metody produkcji związków na skale przemysłową,

- chemia medyczna: łączenie chemii, medycyny, biologii i informatyki.

Na koniec klub chemików „Ozon” zaprezentował pokaz chemiczny, który zebrał gromkie brawa od publiczności. A zachwytom i podziwu nie było końca.  
 
Wszystko to chemia, a wszechświat to jedno wielkie laboratorium”

  Dominik Pyrkowski, kl. 2 TR
 
Pozostałe foto: tutaj.

1 komentarz:

  1. Będąc uczniem jednej z wyżej wymienionych klas, miałem przyjemność uczestniczyć na tej konferencji. Wyjście oceniam bardzo dobrze, konferencja była ciekawa, uświadomiła mnie, że chemia jest dosłownie, wokół nas, że otacza nas zewsząd. Oby jak najwięcej takich wyjść : ) p.

    OdpowiedzUsuń