wtorek, 2 grudnia 2014

Klasa 1LOC (biologiczno-chemiczna) na wycieczce przedmiotowej w oczyszczalni scieków

24 listopada klasa 1LOC (biologiczno-chemiczna) udała się na wycieczkę przedmiotową do Tarnowskiej Grupowej Oczyszczalni Ścieków, znajdującej się przy ul. Czystej 14.

Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży z technologicznym procesem oczyszczania ścieków gminy Tarnów oraz okolicznych gmin, które odprowadzają ścieki do TGOŚ.

(fot. tutaj)
 
TGOŚ jest wysokosprawną, nowoczesną oczyszczalnią ścieków, o rozbudowanej infrastrukturze kanalizacyjnej, spełniającej najwyższe światowe standardy. Odbierane są w niej ścieki z obszaru miasta Tarnowa i jego gmin, a także z gmin: Skrzyszów, Żabno, Lisia Góra, Wierzchosławice, Wojnicz, Pleśna. W nieodległej przyszłości planowany jest odbiór ścieków z kolejnych gmin.

System kanalizacyjny TGOŚ odbiera ścieki od około 200 000 mieszkańców regionu. Są to setki kilometrów sieci kanalizacyjnych oraz dziesiątki przepompowni ścieków. Długość sieci kanalizacyjnej w 2008 r. wynosiła 830 km (dla porównania odległość z Tarnowa do Gdańska wynosi niecałe 700 km).

Zakład Oczyszczalni Ścieków działa nieprzerwanie od 1978 r. (hmm, ciekawe gdzie wcześniej wędrowały ścieki?) i obecnie przepuszcza 86 400 m3 na dobę.

Ścieki po oczyszczeniu wędrują do rzeki Biała.


Czym są ścieki?

Ścieki to zużyte ciecze, roztwory, koloidy lub zawiesiny, a także odpadowe ciała stałe odprowadzane za pomocą rurociągów do odbiorników. W postaci ścieków odprowadza się odpadowe substancje przemysłowe oraz odpady żywnościowe i fekalia z miejskich i osiedlowych gospodarstw domowych. Ze względu na dużą szkodliwość biologiczną ścieków, zarówno komunalnych jak i przemysłowych, przed odprowadzeniem do odbiornika (np. rzeki) powinno się poddawać je oczyszczeniu w oczyszczalniach.

Jak się je oczyszcza?
 
W procesie oczyszczania ścieków Tarnowska Grupowa Oczyszczalnia Ścieków stosuje metody: mechaniczne, chemiczne i biologiczne.
 
Oczyszczanie mechaniczne polega na usunięciu grubszych zawiesin organicznych i mineralnych ze ścieków oraz usunięcia z nich ciał pływających. Odbywa się to za pomocą krat, sit, piaskowników oraz osadników różnego typu, a następnie poddaje się je procesom kompostowania. Kraty zatrzymują grubsze frakcje zanieczyszczeń, sita - drobniejsze (ok. 5 mm) (produktem jest tzw. biogaz oraz przefermentowany osad, nadający się do użycia jako nawóz). Piaskowniki zatrzymują cięższe zanieczyszczenia ziarniste takie jak piasek, muły węglowe itp. Osadniki na tomista służą do usuwania ze ścieków zanieczyszczeń łatwo opadających. Oczyszczanie ścieków odbywa się w sposób ciągły z wykorzystaniem sił grawitacyjnych.
 
Oczyszczanie chemiczne (usuwanie chemicznych związków organicznych, metali ciężkich itp.) wykorzystuje metody fizyko-chemiczne i chemiczne, takie jak: koagulację, neutralizację, ekstrakcję, sorpcję, elektrolizę i destylację. W zależności od składu ścieków oczyszczanie prowadzi się jedną lub kilkoma z podanych metod.
 
Oczyszczanie bilogiczne  stosuje się jako kolejny stopień oczyszczania ścieków w przypadku, gdy metody zastosowane wcześniej nie zapewniają odpowiedniej klasy czystości wody zrzucanej do odbiorników. Przebiega zarówno w warunkach tlenowych jak i beztlenowych i polega na utlenianiu oraz mineralizacji związków organicznych zawartych w ściekach przy udziale mikro i makroorganizmów. Mikroorganizmy zużywają związki zawarte w ściekach jako pokarm i podstawę przemiany materii. Zasada oczyszczania jest taka sama, jak w przypadku naturalnego samooczyszczania się zbiorników wodnych. Różnica polega na stworzeniu optymalnych warunków przebiegu procesu (obecność tlenu, pożywki, mieszanie mechaniczne, temperatura, pH itp.), które zwiększają szybkość i skuteczność procesu.
 

(Źródło grafiki: tutaj).

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz