środa, 28 stycznia 2015

Dla zdrowia, siły i urody - sok z buraka kwaszonego

Dzisiaj Pan Dyrektor zapytał mnie dlaczego na naszym szkolnym blogu Ekochemicy panuje taka cisza (ostatni wpis w grudniu). Choć pytanie było zadane pół żartem, pół serio, to jednak bardzo się nim przejęłam. Odkładam inne ważne sprawy i... tworzę;).

O czym będzie? O czerwonym buraku, który choć powszechnie dostępny i tani, to jednak nie do końca jest przez nas doceniany. A przecież jego walory lecznicze znane są od dawna. Podam łatwy i szybki przepis na sok z buraka kwaszonego. Nie brzmi ciekawie? Ale za to smakuje wybornie. I stawia na nogi skuteczniej niż niejedna kawa czy puszka brązowego napoju.
 
(Fot. tutaj)
 
Burak zawiera duże ilości witaminy C, B1, P, karotenu, makro- i mikroelementów (wapnia, magnezu, sodu, potasu oraz rubid i cez). Zawarte w nim polifenole neutralizują wolne rodniki i pomagają w naturalny sposób zapobiegać nowotworom. Czerwony jego kolor pochodzi od antocyjanu, działającego leczniczo na nowotwory złośliwe.

Burak oczyszcza organizm, wspomaga detoksykację, działa krwiotwórczo, wzmacnia ogólne samopoczucie. Korzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie. Działa żółciopędnie oraz reguluje wypróżnienia. Neutralizuje także niekorzystne, kwasotwórcze działanie potraw mięsnych i deserów. Dodatkowo wypłukuje także z organizmu toksyczny kwas moczowy, którego nadmiar może prowadzić do artretyzmu.

Ze względu na zawartość błonnika buraki znakomicie regulują przemianę materii, zaś betaina wspomaga pracę wątroby i nerek. Wspomaga procesy odnowy organizmu.

 

Najcenniejszym składnikiem buraka jest jego sok. Zawarte w nim substancje (w tym betaina) złagodzą przeziębienia i związane z nimi dolegliwości, kaszel czy chrypkę. Betaina przeciwdziała rozwojowi chorobotwórczych bakterii i wirusów, przyspieszając powrót do zdrowia. Tradycyjnie sok z buraka zaleca się przy niedokrwistości, osłabieniu, chorobach nowotworowych, przy niewydolności wątroby i zatruciach.


A oto szybki przepis na wyśmienity sok, który można samodzielne przygotować:
 
2kg buraków czerwonych
4 średnie marchewki
2 średnie pietruszki
średni seler
główka czosnku
2 płaskie łyżki kminku/lub mniej/
sól (1 płaska łyżeczka na 1 litr wody)

Wszystko pokroić (na talarki lub słupki), czosnek pokroić lub zmiażdżyć, zalać letnią wodą do pełna. Po 3 dniach sok nadaje się do pica. Można go zlać do butelek i wstawić do lodówki. 

A na następny dzień zapakować do szkoły:)
Zamiast syntetycznie barwionych i słodzonych soków wątpliwego pochodzenia.

 
Sok jest także dostępny w sklepach ze zdrową żywnością.









Źródła foto: 1 (tutaj), 2 (tutaj), 3 (tutaj).

8 komentarzy:

  1. Soczek wyborny;) I robi się go szybko

    OdpowiedzUsuń
  2. Na początku mi nie smakował, ale teraz go lubię. Mam anemię i dlatego go zrobiłam i musze pić w dużych ilościach

    OdpowiedzUsuń
  3. Jakiś czas temu kiedy napotkałam ten przepis spróbowałam także soku z botwiny. Jest mniej kaloryczna od buraków, w dodatku w ok. 90% składa się z wody :) Polecam!

    (Natalia M.1A)

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślę że czas wykorzystać ten przepis, zwłaszcza że jestem w zwiększonej grupie ryzyka zachorowania na nowotwora. Do tek pory nie wiedziałam że taki, niepozorny działa leczniczo na choroby nowotworowe, a jak wiadomo lepiej zapombiegać niż leczyć :)

    Adrianna H. IIITR

    OdpowiedzUsuń
  5. Już kiedyś słyszałem o soku z buraka, ale tak szybko jak o tym usłyszałem tak samo szybko o tym zapomniałem. Jestem ciekawy smaku, zwłaszcza po tym jak wspomniane jest o pobudzających działaniach tego napoju. Na pewno wypróbuje ten przepis ;)


    (Eryk M. 2TR)

    OdpowiedzUsuń
  6. Nigdy nie pomyślałbym, że burak może być czymś innym, niż dodatkiem do obiadu. Bardzo pomysłowy przepis, przez co możemy np. wzmocnić swoją odporność. :)

    (Maciek, I TR)

    OdpowiedzUsuń
  7. Wśród swoich cennych właściwości, buraki są ważnym elementem w naszym jadłospisie. Chronią przed nowotworami, walczą z wszelkimi wirusami. Najlepiej spożywać je na surowo, wtedy zachowują najwięcej ważnych składników. Jednak nie są polecane diabetykom, ze względu na wysoki indeks glikemiczny. Przepis z chęcią wykorzystam!
    (Kuba, IC)

    OdpowiedzUsuń