piątek, 22 maja 2015

Muzycznie

Dziś nieco inaczej niż zazwyczaj. Muzycznie, refleksyjnie, romantycznie. Może niekonwencjonalnie jak na ekoblog, ale jednak wciąż na temat. Zatrzymanie się w biegu życia, wyciszenie serca i umysłu, posłuchanie dobrej muzyki, to także kwestia zdrowia i zdrowego stylu życia. Trzeba pozwolić sobie na relaks, na ciszę, na prawdę o nas samych.


Mariage d'amour, wykonawca: Richard Clayderman.

Żyć tak, by umieć cieszyć się codziennością. Harmonią dźwięków, bogactwem barw, pięknem stworzenia. Bliskimi, którzy są obok i kładą swoją dłoń na naszej, gdy przychodzą trudniejszej chwile. Reszta to szczegóły, choć i o nie trzeba dbać. Bo życie składa się z drobiazgów.

A muzyka? Nie tylko łagodzi obyczaje, ale jest też doskonałym narzędziem stymulującym wszechstronny rozwój. Psychologowie zauważyli, że muzyka klasyczna wpływa na pamięć, uwalnia od stresu, pomaga w koncentracji. Szczególnie muzyka barokowa largo czy andante (utrzymana w rytmie ok.  60 uderzeń na minutę) sprzyja procesowi uczenia się i zwiększa chłonności umysłu. Z kolei wolniejsze tony obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają liczbę uderzeń serca, co pomaga odzyskać spokój i równowagę.

Wykazano także, że zastosowanie muzyki klasycznej pomaga w leczeniu zaburzeń dysleksji, zespołu zaburzeń uwagi, autyzmu. Muzykoterapia coraz częściej stosowana jest w leczeniu takich schorzeń jak migrena, nerwice, depresja, uzależnienia.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, które wykazały, że muzyczna stymulacja
w okresie płodowym wpływa na rozwój mózgu. Zaobserwowano, ze słuchanie muzyki Mozarta wpływa bardzo korzystnie na liczbę połączeń nerwowych między obiema półkulami mózgowymi.
Dzieci, których matki w czasie ciąży słuchały takiej muzyki, rodziły się radosne, spokojne, intensywniej gaworzyły, były bardziej kreatywne, bogatsze emocjonalnie.

Z kolei włoscy badacze porównywali reakcje płodu na muzykę Piotra Czajkowskiego oraz na ostry rock. Muzyka rockowa pobudzała dzieci do nadmiernej aktywności, Czajkowski uspokajał. Zauważono, że dzieci wolą tony uspakajające (Vivaldi, Mozart) niż wprowadzające niepokój.

Wiele badań prowadzonych w różnych krajach wskazuje, że słuchanie muzyki klasycznej wspomaga czytanie, naukę języków obcych, matematykę; poprawia samoocenę, kreatywność, rozwija
zdolności percepcyjno – motoryczne i psychosomatyczne oraz kompetencje społeczne. A także wzmacnia pamięć, wyobraźnię przestrzenną, rozumowanie, logikę.

 
 

 

8 komentarzy:

  1. Piękna muzyka;)

    OdpowiedzUsuń
  2. To jakiej muzyki słuchać podczas uczenia się? Jakie utwory pani poleciłaby, żeby przyspieszały uczenie się i polepszały koncentrację?;)

    OdpowiedzUsuń
  3. http://www.naharvard.pl/muzyka-do-nauki.html

    OdpowiedzUsuń
  4. piękny ten utwór;)))) słucham i słucham;) Asia

    OdpowiedzUsuń
  5. Piękny utwór, jestem zaskoczona tym, że aż tak mi się spodobała :) Podobno oprócz wyżej wymienionych przykładów, trwają badania nad wpływem muzyki klasycznej na długość życia!

    (Ola, 1A)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja zawsze uczę się przy tym utworze :)
    https://www.youtube.com/watch?v=3eKDRUgf1C8
    Aga M. 3tf

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo chętnie poczytałbym badania na temat wpływu muzyki elektronicznej na zdrowie człowieka, wydaje mi sie, ze owa muzyka skomponowana odpowiednio tez potrafi wpływać na naukę, skupienie. Nie każdy lubi muzykę klasyczną, jednakże niezależnie od gatunku, każdy sprowadza sie do tego samego - pojedynczych dźwięków (nut).

    (Przemek, ITR)

    OdpowiedzUsuń
  8. Głównym powodem, dla którego ludzie słuchają muzyki to dostarczenie sobie przeżyć emocjonalnych. Muzyka wykorzystywana jest również przez słuchających jako środek do regulowania własnego nastroju. Taki rodzaj muzyki oddziałuje na nas w sposób uspokajający, relaksujący. Bardzo mi się podoba. Serdecznie polecam !
    Ula K. 1TR

    OdpowiedzUsuń