środa, 10 czerwca 2015

Amarantus nie jest zły

Tak uważa Beata Przeklasa z klasy 3TF, która przesłała unikatową propozycję śniadania dla swoich rówieśników. Otóż okazuje się, że młody człowiek, który budzi się rano ze świadomością spędzenia długiego dnia w szkolnej ławie, może się do niego odpowiednio przygotować. I w ten sposób oprócz spełnienia obowiązku i intensywnej pracy, mieć także poczucie satysfakcji i twórczo spędzonego czasu. Kluczowym sposobem na długotrwałą koncentracją i dobre samopoczucie przez cały dzień jest skonsumowanie pożywnego i pełnowartościowego śniadania. Beata postawiła na amarantus. Dlaczego?
 
(fot. Beata Przeklasa)

Posłuchajmy:  "Amarantus pomimo tego, że ma specyficzny smak i zapach, pod względem zawartości żelaza nie ma sobie równych. Zawiera go 5-krotnie więcej niż szpinak lub pszenica. Jest niezwykle cennym źródłem białka – lepiej przyswajalnego niż z mleka czy soi, a przy tym nie zawierającego glutenu. Wyróżnia się niezwykle drobną frakcją skrobi, pięć razy łatwiejszą do strawienia od skrobi zawartej w kukurydzy".

A jak wykonać to unikatowe śniadanie? Na początku przygotować: 1/2 szklanki amarantusa, 1 garść rodzynek,1 łyżeczkę wiórków kokosowych, 1 banana, 1 szklankę mleka i kilka dowolnych orzechów (np. włoskich, nerkowca, makadamia, laskowych, brazylijskich, pini, migdałów, etc).
 

 
Przygotowane składniki przenieść do miseczki:

 
Zalać ciepłym mlekiem:

 
​Jeżeli jest za mało słodkie dodajemy więcej rodzynek (ewentualnie odrobinę miodu).
 
SMACZNEGO!

14 komentarzy:

  1. Mam nieustanne problemy z powracającą anemią, więc z chęcią spróbuję takiego śniadania, ze względu na zawartość żelaza :)

    (Ola, 1A)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olu, a myślałaś o tym?:

      http://www.ekochemicy-zso.blogspot.com/2015/01/sok-z-buraka-kwaszonego.html

      Też jest bardzo dobry na anemię.

      Usuń
  2. Świetny pomysł na śniadanie, zwłaszcze że banan ma dużą zawartość potasu, która w doskonały sposób wpływa na koncentrację. Także zawartość magnezu powoduje że banany to naturalny sposób dla ludzi którzy mają problemy z ciśnieniem krwi czy układem kostnym.

    Joanna 3TF

    OdpowiedzUsuń
  3. Kocham amarantus! Idealnie zastępuje płatki śniadaniowe, pysznie smakuje z sałatką szpinakową. Daję to cudo prawie do wszystkiego, nawet do ciasta marchewkowego!
    Paula K. 3TF

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Paulinko, a może podasz przepis na tę sałatkę szpinakową i ciasto marchewkowe?

      Usuń
  4. Nie znałam wcześniej amarantusa. Dziękuję za ten wpis i za ten blog oczywiście. Jest super!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawarta w amarantusie lizyna nie dość, że daje kopa na cały dzień to dzięki temu przestały mi wypadać moje długie włosy :)
      Aga M. 3tf

      Usuń
    2. Można dodać również siemię lniane, gdyż spożywane regularnie powoduje, że włosy szybciej rosną. To dobra wiadomość dla tych z nas, które pragną długich i zdrowych włosów. Można zastosować również maski czy odżywki z siemienia lnianego, ponieważ włosy nie puszą się, ale za to są sypkie, miękkie i jedwabiste w dotyku.
      Oliwia ITR

      Usuń
  5. Doskonały przepis. Orzechy włoskie mimo,że są kaloryczne, to nie należy ich całkowicie usunąć ze swojej diety. W końcu już 3 orzechy pokrywają dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3, a także można nimi zastąpić ryby w diecie, gdyż jedne i drugie zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, obniżające poziom złego cholesterolu. Pamiętajmy jednak, by też ich nie nadużywać, bo jednak orzechy włoskie, tak jak i banany znajdują się na liście produktów ograniczanych.
    Osobiście polecam orzechy nerkowca, które zawierają ok. 553kcal/100g, podczas gdy orzechy włoskie ok. 645 kcal/100 g :)

    Adrianna H. IIITR

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja również nie znałam wcześniej amarantusa, ale wygląda przepysznie, a komentarze jeszcze zachęcają ;) Muszę spróbować kiedyś tego przepisu, a i zdjęcia są świetne! ;)
    (A.B, 1A)

    OdpowiedzUsuń
  7. Amarantus jest bardzo dobrym wyborem na diecie bezglutenowej, gdzie można wykorzystać go w wielu posiłkach. :)\
    (Maciek, I TR)

    OdpowiedzUsuń
  8. Często do jogurtu dodaję szarłat. Amarantus jest znakomity nie tylko jako element diety, ale wykorzystuje się go także jako składnik kosmetyków. I ma jedną, ostatnio dla wielu bardzo ważną, zaletę - nie zawiera glutenu.


    Katarzyna K. 1TF

    OdpowiedzUsuń
  9. Przepysznie to wygląda, muszę jak najszybciej spróbować ten przepis, ponieważ w organizmie mam niedobór potasu, zamiast codziennie brać leki to spróbuje zastąpić to bananem bo na pewno wszyscy wiedzą, że właśnie ten owoc ma bardzo dużo potasu. :)

    Iza 3TF

    OdpowiedzUsuń
  10. Myślę, że taka propozycja śniadania jest doskonała. W szczególności, że zawiera ona amarantus który nie ma sobie równych jeśli chodzi o zawartość żelaza. Ponadto jest cennym źródłem białka i nie zawiera glutenu.
    Paulina P. I TF

    OdpowiedzUsuń