wtorek, 1 grudnia 2015

EKOTRIATHLON 2015. Zespół nr 9. "Rola aktywnści fizycznej w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu"

Praca została zdyskwalifikowana przez komisję ze względu na plagiat.
Tekst pochodzi ze strony:

http://www.g3.elk.edu.pl/uks/zdrowie/zdrowie04.htm

0 punktów


Miłosz Budziłko (1 LOC) i Klaudia Hebda (1 LOC) - zespół nr 9.
 
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna i odgrywa dużą rolę w zdrowiu każdego z nas.  Okazuje się, że regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na organizm, funkcjonowanie umysłu i jednocześnie zmniejsza ryzyko zapadłości na choroby przewlekłe.

Główne korzyści wynikające z uprawianiu aktywności fizycznej to:
- Zmniejszenie ryzyka otyłości
- Zmniejszenie ryzyka chorób serca
- Obniżenie profilu lipidowego, w tym cholesterolu
(fot.tutaj)


 
- Zmniejszone ryzyko zachorowanie na raka
- Zapobieganie rozwojowi nadciśnienia tętniczego
- Wzmocnienie mięśni i kości
- Zdrowie umysłowe i lepsze samopoczucie.
 
Uważa się, że najlepsze efekty przynosi uprawianie aktywności fizycznej przez większość dni tygodnia. Dużo korzyści przynosi np. energiczny, szybki trzydziestominutowy marsz każdego dnia albo przez większość dni tygodnia. Zaleca się 30 minutowy czas trwania pojedynczych ćwiczeń. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież to powinni poświęcić 60 min dziennie na aktywność fizyczną.


Wpływ ruchu i treningu na organizm:

Zmiany, jakie zachodzą w organizmie pod wpływem systematycznego treningu, są wszechstronne. Zmiany te mogą być tak głębokie, że będą odbiegać od przeciętnej normy.

Wiele korzystnych zmian, jakie zachodzą w wyniku systematycznego treningu, jest widoczne gołym okiem. Są to zazwyczaj: prosta, szczupła sylwetka mimo lepszego umięśnienia, energiczny sprężysty chód, brak objawów zmęczenia przy pracy fizycznej, na ogół lepsze samopoczucie w dniach, w których inni czują się gorzej. W wyniku treningu uzyskuje się wyraźną poprawę w podstawowych cechach motorycznych, takich jak: siła, szybkość, wytrzymałość.

Trening wpływa korzystnie na wzrastanie kości u dzieci i młodzieży, przeciwdziała tworzeniu się odkształceń w strukturze kośćca, czyli zapobiega i koryguje wady postawy.

Pod wpływem treningu następują zmiany także w układach wewnętrznych. Poddany systematycznym ćwiczeniom organizm doskonali funkcjonowanie wątroby, gruczołów dokrewnych, gospodarkę hormonalną i enzymową. Poprawia się system obronny, wzrasta odporność na zachowania.

Serce zmuszane do częstego wysiłku podczas treningu wszechstronnie dostosowuj się no nowych, większych wymagań. Objawia się to jego rozrostem i powiększoną zdolnością do przepompowywania krwi.

Kolejnym czynnikiem regularnego treningu jest rozrost klatki piersiowej, usprawnienie procesów oddychania i zaopatrzenia organizmu w tlen.

Badania porównawcze nad zdrowotnym znaczeniem niektórych form aktywności ruchowej doprowadziły do wniosku, że szczególnie korzystny wpływ na rozwój różnorodnych funkcji organizmu oraz zdrowia mają ćwiczenia o charakterze wytrzymałościowym. Systematycznie stosowane, wybitnie podnoszą wydolność ustroju. Badania fizjologów i lekarzy wykazały również, że najskuteczniejszą formą ruchu, wykazującą szczególne walory zdrowotne i wyposażającą organizm w zdolności adaptacyjne, jest bieg na świeżym powietrzu. Ze względu na walory zdrowotne, naturalność i prostotę ruchu oraz możliwość stosowania w każdych warunkach, bieg powinien stać się podstawową formą ćwiczeń dla wszystkich ludzi.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz